Nadmierne pocenie się 2
Nadmierne pocenie się

Dlaczego wciąż się tyle pocę?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie, może być wskazanie, że prawdopodobnie cierpisz na przypadłość zwaną hiperhydrozą. To medyczna dolegliwość, która charakteryzuje się wysoką potliwością. Piszemy o tym w tym artykule.

Jednak w pierwszej kolejności ustalmy sobie dlaczego się pocimy, tak abyśmy łatwiej mogli zrozumieć całe to zjawisko.

Pocenie się to podstawowe, biologiczne zjawisko, które ma służyć chłodzeniu organizmu. Aktywność gruczołów potowych uzależniona jest od szeregu czynników. Ludzie, w przeciwieństwie do wielu innych zwierząt, tracą ciepło, a nie je utrzymują. Poprzez pocenie ochładzamy nasze ciała, co pozwala nam funkcjonować w warunkach, w których mógłby dojść u innych zwierząt do przegrzania organizmu. Pot regularnie pokrywa powierzchnie całego ciała.

Normalne pocenie się jest odpowiedzią na szereg czynników, takich jak pogoda, wysiłek fizyczny czy określony rodzaj jedzenie jaki zjedliśmy. Bodźce wydzielane przez te elementy docierają do ośrodkowego układu nerwowego, a ten każe ciału się schłodzić.

Po czym poznać, że pocę się za dużo?

W dużym przybliżeniu, większość mężczyzn poci się w ilości ok 5 litrów dziennie. Może się to wydawać dużo ale na to składa się powierzchnia całego ciała, przez 24 godziny. Zalicza się także do tego powierzchnia głowy, stóp, całej skóry. Liczymy także czas w nocy. W skrócie – pot pojawia się na całym ciele.

Najlepszym kryterium jakie możesz przyjąć to obserwować jak pocą się inni ludzi. Jeśli pocisz się zdecydowanie bardziej niż oni, to prawdopodobnie możesz cierpieć na jakąś dolegliwość medyczną.

4 kwestie, na jakie zwracać uwagę:

Oto sygnały, gdzie mamy do czynienia z medyczną dolegliwością.

 1. Pot przeszkadza Ci w życiu codziennym. Męczysz się z prostymi czynnościami, takimi jak pisanie czy podnoszenie ręki.
 2. Wycierasz się od góry do dołu i zmieniasz ubrania w ciągu dnia z powodu mokrych śladów.
 3. Unikasz miejsc publicznych lub bliższych sytuacji towarzyskich, ponieważ czujesz się niekomfortowo ze swoją potliwością.
 4. Pocisz się bez powodu.

Nadmierne pocenie nie jest szkodliwe dla zdrowia fizycznego, ale może mieć destrukcyjny wpływ na naszą kondycję psychiczną. Powoduje niepokój oraz depresję oraz brak pewności siebie w sytuacjach towarzyskich.

Dobrze, skoro już przyczyny mamy omówione, to teraz możemy powiedzieć sobie jakie są inne przyczyny nadmiernego pocenia. Zwracając uwagę na poszczególne elementy, odpowiemy sobie na pytanie co w Twoim przypadku może być decydującym czynnikiem.

9 przyczyn nadmiernej potliwości:

 1. Aktywność fizyczna
 2. Genetyka
 3. Waga ciała
 4. Gruczoły potowe
 5. Płeć
 6. Środowisko
 7. Emocje
 8. Dieta
 9. Hiperhydroza

Aktywność fizyczna

Wiedziałeś o tym? Im bardziej wysportowany jesteś, tym więcej się pocisz.

Kiedy Twoje ciało staje się silniejsze, stajesz się bardziej efektywny w spalaniu kalorii, co powoduje większe wydzielanie ciepła. Pot schładza twoje ciało i pozwala Ci trenować przez coraz dłuższy czas. Z tego właśnie powodu najlepsi sportowcy zaczynają się pocić o wiele szybciej podczas treningu niż normalni ludzie.

Pozostań suchy używając antyperspirantu, trzymając ręcznik w pobliżu i pij dużo wody, aby uniknąć odwodnienia.

Genetyka

Z nadmiernym poceniem powiązane są na korzenie genetyczne. Badania pokazuję, że 50% osób dotkniętych hiperhydrozą miały podobne przypadki w rodzinie.

Ludzie z tą dolegliwością zmagają się z nadmierną pracą gruczołów potowych. Nadmierne pocenie występuje na całej skórze. Towarzyszy także w nocy.

Waga ciała

Większa masa ciała = większa potliwość

Tłuszcz ociepla ciało, podnosząc jego temperaturę. Zwiększona masa ciała powoduje, że ciało wytwarza więcej ciepła. Kiedy temperatura ciała rośnie to automatycznie organizm potrzebuje wydzielić więcej potu, aby się schłodzić.

Regularna masa ciała = mniejsza ilość potu.

Więcej gruczołów potowych

Średnio człowiek ma ok. 2 milionów gruczołów potowych. Jednak niektórzy z nas posiadają ich prawie 5 milionów. Im więcej gruczołów potowych znajduje się w ciele, tym większe są możliwości ciała do nadmiernego pocenia.

Większość gruczołów potowych znajduję się pod pachami, nad podeszwach stóp, na wnętrzu dłoni, na czole oraz na policzkach. Pot z tych miejsc jest czystym, pozbawianym zapachu płynem, który ma kontrolować temperaturę Twojego ciała kiedy wyparowuje.

Gruczoły potowe, które są pod pachami i w okolicach miejsc intymnych produkują pot, który jest gęstszy. To pot z tych miejsc tworzy zapach ciała kiedy wchodzi w kontakt z bakteriami, które są na Twojej skórze. To właśnie one odpowiadają często za nieprzyjemny zapach.

Płeć

Kobiety i mężczyźni mają taką samą ilość gruczołów potowych. Mężczyźni natomiast pocą się więcej. Zastanawiasz się dlaczego?

Naukowcy wskazują, że testosteron zwiększa wydzielanie potu. Równocześnie estrogen u kobiet obniża temperaturę ciała, co generalnie powoduję, że kobiety mniej się pocą.

Środowisko

Gorące, wilgotne środowisko podnosi temperaturę Twojego ciała, aktywując gruczoły potowe do wytężonej pracy, aby schłodziły Twoje ciało.

Jeżeli jest to możliwe to reguluj temperaturę powietrza wokół Ciebie za pomocą wentylatorów czy też otwartego okna. Ubieranie się w sposób odpowiedni do warunków pogodowych również ułatwia zachowanie komfortu podczas zmiennej pogody.

Emocje

Jesteś zdenerwowany? Zestresowany? Różne stany emocjonalne mogą często wyzwolić mechanizm „walcz albo uciekaj”, który występuje u ssaków w momencie zagrożenia, sprawiając, że gruczoły potowe zaczynają intensywnie pracować.

Nasze mózgi dają sygnał dla ciała, aby przejść w stan gotowości, kiedy wyczują zagrożenie i negatywne emocje temu towarzyszące. Serce zaczyna szybciej bić zwiększając temperaturę ciała oraz produkcje potu.

Sen, medytacja, relaks i joga – to dobre metody, aby zapewnić spokój naszemu organizmowi. Spędzanie czasu ze wspierającym nas ludźmi z pewnością przełoży się na redukcje stresu i poprawę jakości naszego zdrowia.

Dieta

To co jesz i pijesz może być przyczyną Twojej nadmiernej potliwości.

Konkretne rodzaje pożywienia aktywują neuroprzekaźniki w Twoim mózgu, który stymuluje gruczoły potowe. Jeżeli zaobserwujesz, że pocisz się podczas jedzenia to zwróć uwagę co znajduje się na Twoim talerzu.

 • Ostre jedzenie takie jak różnego rodzaju pikantne sosy i jalapenos
 • Ostre jedzenie i przyprawy jak curry, pieprz i czosnek
 • Gorące napoje takie jak kawa, herbata czy zupa
 • Stymulanty takie jak alkohol i kofeina

Hiperhydroza

W Stanach Zjednoczonych dotyka ona prawie 5% obywateli. Są dwa rodzaje tej dolegliwości. Główne i wtórna.

Osoby z główną hiperhydrozą doświadczają nadmiernego pocenia się w konkretnej części ciała. Najczęściej jest to pod pachami, na czole, na powierzchni stóp lub na dłoniach.

Natomiast osoby z wtórną hiperhydrozą odznaczają się nadpotliwością na powierzchni całego ciała. Więcej o tym zjawisku opowiemy w nachodzących artykułach.

Nadmierne pocenie się w konkretnych miejscach.

W tej sekcji przedstawimy więcej informacji na temat nadmiernego pocenia się w konkretnych miejscach.

Dlaczego mocno pocę się pod pachami?

Większość gruczołów potowych zlokalizowanych jest właśnie pod pachami. Najczęściej to właśnie w tym miejscu o wiele bardziej doświadczasz potliwości. Aby zwalczyć potliwość w tych miejscach użyj odpowiednie preparaty. Np. dobry antyperspirant lub dezodorant. Dbaj o higienę i noś oddychające ubranie albo zabezpiecz się koszulką pod koszulę TERENT.

Dlaczego moja głowa i twarz tak się pocą?

Nadmierne pocenie się na głowie i twarzy również występuje i może znacząco utrudnić życie towarzyskie. Antyperspiranty mogą być używane na twarz, na głowę i skalp, tak długo jak nakładasz je w taki sposób, aby uniknąć podrażnień. Możesz spróbować również terapii botokosem lub dobrać odpowiedni lek. Takie rozwiązania zapewniają tymczasową ulgę jednak mogą powodować efekty uboczne.

Dlaczego pocę się między nogami?

Pocenie się „tam na dole” jest dość powszechne, zwłaszcza podczas treningu lub wysokiej temperatury na dworze. Dodatkowo fakt, że spora liczba gruczołów jest tam zlokalizowana sprawia, że tego potu jest tam zwyczajnie więcej. W jaki sposób sobie z tym radzić? Oto sposoby:

 • Unikaj noszenia ciasnej bielizny. Wybieraj bawełnę lub inne, przewiewne tkaniny
 • Używaj specjalnych antyperspirantów do stosowania w tych miejscach
 • Bierz prysznic dwa razy dziennie
 • Gól rosnące tam owłosienie
 • Utrzymuj swoją wagę w prawidłowym przedziale

Zadbaj o pewność siebie z koszulką pod koszulę TERENT.

Jeżeli potrzebujesz bezpiecznego, neutralnego i skutecznego rozwiązania, aby ślady potu nie gościły na ubraniach pod twoimi pachami to wybierz koszulkę TERENT. Wkładki pokryte są powłokę BI-OME, która neutralizuje drobnoustroje odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach oraz nie przepuszcza potu na zewnątrz, dzięki czemu zachowasz pewność siebie i komfort nawet w najbardziej stresujących sytuacjach.

Komentarze do wpisu (2)

21 października 2022

a, P values determined by two way ANOVA with Bonferroni post hoc test and two tailed Student s t test day 45; b d, by two tailed Student s t test lasix iv to po Sharon Giordano of the University of Texas MD Anderson Cancer Center in Houston

7 stycznia 2023

cialis for sale online Acupuncture can be an effective treatment for recurrent miscarriage

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium