Nadmierna potliwość 0
Nadmierna potliwość

Podłoże psychiczne nadmiernej potliwości

Pocenie się o podłożu psychicznym dotyczy głównie pach, dłoni oraz twarzy, ale może też obejmować skórę całego ciała. Pocenie się o podłożu psychicznym występuje zwykle w formie napadowej, na skutek oddziaływania bodźców emocjonalnych. Może też utrzymywać się przez cały czas z nasileniem w okresie letnim. Zazwyczaj natężenie tego schorzenia słabnie po osiągnięciu 25. roku życia. Nadmierne pocenie asymetryczne jest wynikiem zaburzeń w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Może pojawiać się w okolicach ciała, w których odnotowano występowanie innego schorzenia, np. w przebiegu zaburzeń jelitowych bądź owrzodzeniach podudzi. Istnieje jeszcze jeden rodzaj pocenia związanego z bodźcami, a jest to pocenie smakowe. Występuje ono po zjedzeniu pikantnych bądź gorących potraw. W takich sytuacjach kropelki potu pojawiają się obficie na nosie, czole oraz w okolicy warg. Przyczyną tego typu pocenia bywają również uszkodzenia układy nerwowego. Wówczas podczas żucia pokarmu pobudzane są gruczoły potowe zamiast właściwych w tym przypadku ślinowych.


Leczenie nadmiernej potliwości


Nadmierna potliwość jest schorzeniem trudnym do wyleczenia. W przypadku zaburzeń neurologicznych bądź schorzeń ogólnoustrojowych leczona jest choroba będąca jego źródłem. Wiele osób może poradzić sobie z tym problem, stosując zwyczajnie intensywne zabiegi higieniczne, to znaczy co najmniej dwukrotne, dokładne umycie całego ciała w ciągu dnia. Kolejnym środkiem zapobiegawczym są powszechnie stosowane dezodoranty i antyperspiranty. Te pierwsze nie hamują wydzielania potu, a zamiast tego ograniczają możliwość rozwoju rozkładających pot bakterii. W ten sposób likwidują przyczynę powstawania nieprzyjemnego zapachu. Antyperspiranty pozwalają natomiast na zmniejszenie wydzielania potu. Zawierają one związki chemiczne, które reagują z potem. W ten sposób tworzy się substancja, która czopuje ujścia gruczołów potowych. W drogeriach można odnaleźć liczne tego typu preparaty w różnych formach – spreju, kilku czy sztyftu.

Należy również pamiętać, że niezależnie od stosowania środków leczniczych czy zapobiegających problem nadmiernego pocenia można skutecznie zakamuflować. Stosowna do tego jest odzież, zapobiegająca pojawianiu się plam potnych na zewnętrznej stronie. Pozwala to na uniknięcie dyskomfortu związanego ze szczególnie kłopotliwymi estetycznie „mokrymi pachami”, które są zmorą osób cierpiących na schorzenia związane z nadmierną potliwością.

Nadmierna potliwość pach

Nadmierna potliwość pach to schorzenie, którego przyczyną są najczęściej czynniki genetyczne, stres oraz podwyższone napięcie nerwowe. Standardowo wymaga ono stosowania odpowiedniej higieny, m.in. pod postacią dezodorantu oraz antyperspirantu.

Z jakiego powodu powstaje nadmierna potliwość pach?

Za produkcję potu pod pachami odpowiedzialne są gruczoły apokrynowe, obecne również w okolicach narządów płciowych, a nawet na powiekach i w brodawkach sutkowych. Wytwarzają one pot pod wpływem bodźców emocjonalnych oraz hormonalnych. Organizm każdego dnia produkuje nawet litr potu, a w upalne dni ilość ta bywa znacznie większa. Pot zawiera wodę, elektrolity, mocznik, kwas mlekowy, a także białka, węglowodany i substancje tłuszczowe. Taka mieszanka powoduje, że jest on świetną pożywką dla rozwoju bakterii, a tym samym stanowi źródło powstawania brzydkiego zapachu pod pachami. Ilość produkowanego tam potu jest cechą indywidualną, a najczęstszą przyczyną nadmiernej potliwości pach jest czynnik genetyczny. Osoby spokrewnione pocą się z podobną intensywnością. Najogólniej można przyjąć, że pocenie się jest bezpośrednio zależne także od stanu emocjonalnego. Czynnikami zwiększającymi jego natężenie jest napięcie nerwowe, stres i sytuacje zagrożenia.

Nadmierna potliwość pach może być również objawem różnych schorzeń. Do chorób, którym ono towarzyszy zaliczamy m.in. choroby tarczycy, a w szczególności jej nadczynność. W tym przypadku do objawów towarzyszących zaliczamy również drażliwość, kołotanie serca, drżenie rąk czy chudnięcie. Kolejnym przykładem są nowotwory układu chłonnego – chłoniaki oraz białaczki. Ich charakterystycznym objawem są zlewne poty, które pojawiają się nocą. Pacjenci skarżą się przy tym na częste infekcje, uczucie duszności, krwawienia, skóra staje się blada, a węzły chłonne powiększają się. Do przyczyn medycznych zaliczymy również cukrzycę, w której pocenie się towarzyszy obniżeniu poziomu cukru we krwi. W tym przypadku poceniu się towarzyszy przyspieszenie akcji serca, bladość, drżenie, a nawet zaburzenia świadomości. Pojawiają się również kłopotliwe mokre plamy pod pachami. Najbardziej oczywistym czynnikiem medycznym powodującym nadmierną potliwość pod pachami jest oczywiście nadwaga i otyłość. W przypadku osób z nadmiarem kilogramów pojawia się ona nawet przy niewielkim wysiłku.

Czy golenie pod pachami zmniejsza potliwość?

Popularnym mitem na temat nadmiernej potliwości pach jest stwierdzenie, że golenie tych okolic zmniejsza natężenie pocenia się. Otóż jest to nieprawda. Pozytywnym skutkiem golenia pach jest natomiast zmniejszenie nieprzyjemnego zapachu. Brak włosów w tej okolicy czyni środowisko mniej przyjemnym dla bakterii, a dodatkowo same włosy są jednym z nośników zapachu, którego w tym przypadku się pozbywamy. Golenie pach może również zwiększyć skuteczność działania antyperspirantu, a także ograniczyć występowanie nieestetycznych plam pod pachami, które są uciążliwe szczególnie podczas noszenia koszul.

Niezależnie od tego jakie rozwiązanie medyczne przyjmiemy, warto wiedzieć, że można w skuteczny sposób ograniczyć, bądź nawet całkowicie zniwelować występowanie widocznych oznak nadmiernej potliwości pach. Z pomocą przychodzi bowiem odzież przeciwpotna, która dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów pochłaniających wilgoć po wewnętrznej stronie, uniemożliwia wydostawanie się potu na zewnątrz pod postacią plam.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium