Jakie są skutki uboczne antyperspirantów? 0
Jakie są skutki uboczne antyperspirantów?

Dlaczego każdy boi się skutków ubocznych antyperspirantu?

W ciągu ostatnich dwóch dekad różne badania powiązały antyperspiranty z chorobami i dolegliwościami, takimi jak rak piersi, Alzheimer czy demencja. Jednak spora część z tych badań jest co najmniej niekompletna.

W tym wpisie postaramy się rozwiązać mity otaczające antyperspiranty i pokazać prawdzie efekty uboczne, jakich powinieneś, Drogi Czytelniku, być świadomy.

Rak piersi

Niewielka liczba badań z wczesnych lat 2000 wskazuje, że aluminium w antyperspirantach może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi. Według tych badań, związki aluminium znalezione w komórkach rakowych, tuż obok pach, są wynikiem korzystania z antyperspirantów.

Obecnie naukowcy zaprzeczają takiej możliwości. Mało prawdopodobne jest, aby toksyny z antyperspirantów mogły przeniknąć do tkanki piersiowej i powodować raka. Pory potowe nie są studnią bez dna, są one zamknięte u podstawy. Ich zadaniem jest przecież ochrona ciała przed chemikaliami z zewnątrz.

Owszem, w dużych ilościach aluminium jest szkodliwe. Jednak antyperspiranty zawierają tylko małą dawkę i są uznane za bezpieczne. Odpowiednie instytucje, dopuszczające kosmetyki od obrotu na rynku krajowym, szczegółowo kontrolują cały proces.

W przeszłości antyperspiranty znalazły się pod ostrzałem, dlatego, że zawierały substancje takie jak aldehyd mrówkowy oraz alkohol stearylowy, które mogą być szkodliwe dla człowieka. Warto pamiętać, że było to lata temu i obecnie nadzór szeregu instytucji sanitarnych nad składem kosmetyków wprowadzonych do obrotu jest o wiele większy.

Choroba Alzheimera i demencja

Choroba Alzheimera nie jest definitywnie efektem ubocznym korzystania z antyperspirantów, ale demencja może nim być. Jedno nieaktualne badanie odkryło, że pacjenci z chorobą Alzheimera mieli więcej aluminium w ich mózgach niż osoby niecierpiące na tę chorobę. Naukowcy testowali tę teorię w 2002 oraz 2014 i doszli do wniosku, że nie ma bezpośredniego dowodu, że antyperspiranty powodują Alzheimera.

Antyperspiranty mogą prowadzić do demencji, tylko jeśli zdolność Twoich nerek do oczyszczania organizmu z toksyn jest poniżej 30%.

Wydalania czynników rakotwórczych z organizmu.

Nie daj się zwieść fake news’om krążącym po sieci. Nie wypacasz całkowicie toksyn przez gruczoły potowe. Są one wydalane za pomocą nerek i wątroby.

Prawdziwe skutki uboczne antyperspirantów

Antyperspiranty nie są zagorzeniem dla życia. Mogą mieć jednak wpływ na zdrowie i mają swoje efekty uboczne, które warto, abyś poznał:

Zakłócenie gospodarki hormonalnej.

Wiele marek produkujących antyperspiranty, wycofało się z korzystania z substancji, które mogą zakłócać prace hormonów. Chodzi o substancje takie jak butylowany hydroksytoluen, parabeny i triksolan, ponieważ kolidują one z pracą tarczycy oraz funkcjami genów. Powinieneś natomiast zawsze sprawdzać tabele, szukając tych konkretnych substancji.

Reakcje alergiczne

To jeden z najczęstszych skutków ubocznych stosowania antyperspirantu. Jeżeli doświadczasz podrażnienia, zaczerwienienia albo swędzenia w wyniku korzystania z antyperspirantów, to trzymaj się daleko od produktów ze sztucznymi składnikami i barwnikami.

Zmiana mikrobiomu wokół pachy.

Brzmi trochę enigmatycznie, prawda? Już tłumaczymy o co chodzi. Nowe badania wykazały, że antyperspiranty mają wpływ na rodzaj bakterii jakie żyją w Twoich pachach. Co to oznacza? Na chwilę

obecną nie mamy dokładnych informacji, według naukowców potrzeba

więcej badań w tym zakresie.

Wniosek – antyperspiranty są bezpieczne.

Dla większości populacji antyperspiranty są bezpieczne w użyciu. Dlatego nie ma powodu do obaw. Natomiast jeśli nadal jesteś negatywnie nastawiony do antyperspirantów i skutków ubocznych, jakie mogą powodować, to mamy dla Ciebie rozwiązanie. Koszulka pod koszulę Terent jest rozwiązaniem, które jest w 100% bezpieczne dla zdrowia, nie powoduje reakcji alergicznych ani nie podrażnia skóry. Dodatkowo nasze wszywki wzmacniające pod pachami pokryte są powłoką BI-OME, która neutralizuje drobnoustroje odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Dzięki temu, nawet po całym dniu, nikt nie będzie czuł zapachu Twojego zmęczenia. Nie czekaj! Wybierz komfort już teraz! 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium