BUTONIERKA TO NIE KIESZONKA! 0
BUTONIERKA TO NIE KIESZONKA!

Butonierką, oczywiście błędnie, najczęściej nazywana jest kieszonka po lewej stronie męskiej marynarki. Ta kieszonka to brustasza. Butonierka to spolszczone francuskie słowo boutonnière. By było łatwiej zapamiętać wystarczy wykorzystać tłuczenie na język angielski- buttonholeJuż nasuwają się skojarzenia? Button- guzik, hole- dziurka. Zatem butonierka to dziurka w lewej klapie męskiej marynarki. W droższych marynarkach dziurka jest obszyta i gotowa do użycia. W niektórych modelach jesteśmy zmuszeni do jej przecięcia, co jest zabiegiem zupełnie naturalnym, jednak warto go oddać komuś o zdolnościach manualnych.

Z historii męskiej marynarki wynika, że marynarka była zapinana pod samą szyję. Kiedy zaczęto ją rozpinać, niestety owe wyłożenia nie chciały przyjąć nowej pozycji, dlatego uznano, że należy je przypiąć do korpusu. Tym sposobem otrzymaliśmy (wyłożenia) wyłogi, czyli klapy oraz butonierkę, które zostały z nami do dziś. Mimo tego, że zniknęło zapięcie po samą szyję, jak i owy guzik na klapie, to tradycja krawiecka nakazuje pozostawiać niewielkie rozcięcie w klapie marynarki.

Butonierka jest jedynym miejscem do którego można cokolwiek przypinać. W innym wypadku możemy naruszyć strukturę tkaniny. Popularne są pinsy. Mowa o metalowych znaczkach, przypinkach lub ozdobach. Wielu mężczyzn zaangażowanych politycznie lub społecznie lubi podkreślać swoją przynależność, umieszczając w klapie marynarki (wyłogu) znaczek reprezentujący organizację lub wartości, z którymi się identyfikuje. Wielokrotnie wykorzystywana jest do podkreślenia wyjątkowej chwili, jak zawarcie małżeństwa, wówczas umieszcza się w nim kwiat.

Owy błąd w nazewnictwie może wynikać jeszcze z jednego, ciekawego faktu.
W XVIII i XIX wieku słowo butonierka miało dwa znaczenia. Określano w ten sposób także drobny flakonik na kwiaty, który panie przypinały do swoich sukni balowych. Być może stąd wynika kolejna częsta pomyłka w rozumieniu tego, co to jest butonierka, i nazywaniu w ten sposób ozdób na klapie marynarki, np. kwiatowej przypinki dla pana młodego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium